Briti reisijatel võib varsti olla sujuvam piirikontroll, sest uus näotuvastustehnoloogia hakkab asendama passe.
Reisimine näotuvastusega
Pikad järjekorrad takistavad reisijate liikumist sadamates ja lennujaamades. Kuid praegu toimuvad katsed neljas Ühendkuningriigi sadamas, et seda olukorda muuta.
Suure võimsusega kaamerad jäädvustavad nüüd nägusid ja võrdlevad neid passifotodega. Sellest tulenevalt saavad reisijad mugavalt jääda oma sõidukisse, kui nad läbivad “kontaktivabasid koridore”. Lisaks jäädvustavad kaamerad ka nende sõiduki numbrimärki, kui nad läbivad sadamate piiripunkte.
Aja jooksul soovib Ühendkuningriigi siseministeerium seda süsteemi laiendada. Samuti on kavas kaasata Eurostar ja Ühendkuningriigi suuremad lennujaamad.
Ühendkuningriigi digitaalne piirivisioon
See samm on osa Ühendkuningriigi laiemast digitaalsest sisserändestrateegiast. See on kooskõlas uue elektroonilise reisiloa (ETA) kavaga.
ETA kohaselt peavad viisavabad välismaalased enne Ühendkuningriiki sisenemist esitama biomeetrilised andmed – näiteks sõrmejäljed ja näokujutised – mobiilirakenduse kaudu.
Samal ajal on Briti ja Iiri kodanike biomeetrilised andmed juba salvestatud passisüsteemidesse. Neid andmeid kasutatakse näotuvastuse kontrollimisel.
Facial Recgnition Tech
Kuna täiustatud kaamerad suudavad skaneerida reisijate nägu läbi tuuleklaasi, ei ole vaja peatuda ega näidata füüsilisi dokumente.
Lõpuks võiks süsteem luua tõeliselt “hõõrdumisvabad” piirid. See tähendab, et passi ei kontrollita üldse, vaid ainult kiiret näo skaneerimist.
Nimelt võtab ka Prantsusmaa selle tehnoloogia kasutusele Ühendkuningriigi reisijate jaoks. Peagi võivad britid Eurostariga reisides jätta käsitsi kontrolli täielikult vahele.
Kogu maailmas katsetavad sarnaseid biomeetrilisi süsteeme sellised riigid nagu Soome, Singapur ja Kanada. On selge, et digitaalsed reisitunnistused on muutumas normiks.
Seda suundumust järgides positsioneerib Ühendkuningriik end piiritehnoloogias liidrina. Samal ajal on rahvusvaheline koordineerimine endiselt väga oluline.
Näotuvastuse eetilised probleemid
Siiski ei ole kõik sellega nõus. Näiteks hoiatavad eraelu puutumatuse kaitsjad, et näoandmete kogumine tekitab järelevalvega seotud ja eetilisi probleeme.
Kuigi biomeetrilised andmed on krüpteeritud, on nende turvaline säilitamine endiselt peamine probleem. Lõppude lõpuks ei ole ükski süsteem täiesti riskivaba.
Seetõttu lubab valitsus rangeid andmekaitse-eeskirju ja piiratud juurdepääsu teabele. Kuid nad peavad teenima avalikkuse usalduse.
Võimalikud takistused
Vaatamata põnevusele on ees takistused. Tehnilised tõrked või tarkvaravead võivad viivitada kasutuselevõtuga või põhjustada kitsaskohti piiridel.
Lisaks peavad reisijad kohanema. Mõned võivad olla vastu näotuvastuse kasutamisele, eriti kui puuduvad selged juhised või loobumisvõimalused.
Sellest hoolimata on valitsuse ametnikud endiselt kindlad. Nad usuvad, et varajased katsed lahendavad probleemid enne tehnoloogia üleriigilist levikut.
Ühendkuningriigi piirikontrolli tulevik
Lähiaastatel võib pass muutuda tagavaraks, mitte hädavajalikuks. Aja jooksul võib biomeetria varsti domineerida rahvusvahelises reisimises.
Isegi siis on tasakaal võtmetähtsusega. Süsteem peab jääma kiireks, turvaliseks ja austama üksikisiku õigusi.
Praegu võivad Briti reisijad oodata lühemaid järjekordi ja sujuvamat reisimist – kui tehnoloogia töötab nii, nagu lubatud.
Näotuvastus piiridel võib muuta brittide reisimist. Lõpuks võib see kõrgtehnoloogiline tulevik saabuda oodatust varem.
Pildi autor on freepik