Facebooki rühm “Prantsusmaa viisavaba” nõuab, et EL hindaks oma 90/180 päeva reeglit ümber. Praegu lubab see reegel Briti kodanikel ELis viibida vaid piiratud aja jooksul, mis mõjutab ettevõtteid ja kinnisvaraomanikke. Seepärast teeb rühm lobitööd, et Ühendkuningriigi parlamendiliikmed nõuaksid pikemat viibimist.
Mis on 90/180 päeva reegel?
ELi 90/180-päevase reegli kohaselt võivad ELi mittekuuluvad kodanikud viibida Schengeni tsoonis maksimaalselt 90 päeva iga 180 päeva järel. Sellest tulenevalt on Ühendkuningriigi kodanikel, kes on nüüd pärast Brexitit liigitatud kolmandate riikide kodanikeks, märkimisväärsed reisipiirangud.
Enne Brexitit oli Ühendkuningriigi reisijatel vaba liikumine kogu Euroopas. Praegused piirangud tekitavad aga probleeme teise kodu omanikele, sagedastele külastajatele ja liikuvatele äritöötajatele. Selle tulemusel on paljudel brittidel raskusi oma kinnisvara haldamisega, perekonna külastamisega või tõrgeteta äritegevusega.
90/180 päeva reegli muutmine
Steven Jolly juhitud Prantsusmaa viisavabadusrühm juhib jõupingutusi selle eeskirja läbivaatamiseks. Hiljuti kutsus rühm Ühendkuningriigi parlamendiliikmeid üles nõudma vastastikust kuuekuulist viisavabadust. Seda seetõttu, et Ühendkuningriigi külastajad, näiteks ELi passi omanikud, võivad viibida Ühendkuningriigis kuus kuud.
Aktivistid väidavad, et 90/180 päeva reegli pikendamine tooks kasu nii Briti külastajatele kui ka Euroopa majandusele. Kampaania kogub üha enam kõlapinda tööstuse juhtide seas.
Ühendkuningriigi autovedajate ühendus (RHA) hoiatab, et see reegel mõjutab tõsiselt Briti veoautojuhte, kui ELi sisenemis- ja väljumissüsteem (EES) käivitub. Lisaks kardavad Ühendkuningriigi hooajatöötajatest sõltuvad ettevõtted kaotada kogenud töötajaid.
Eeskirja leevendamise eelised
Eksperdid nõustuvad, et paindlik viisasüsteem lahendaks paljud neist 90/180 päeva reegliga seotud probleemidest. Ilma muudatusteta on Ühendkuningriigi kodanikel ja Euroopa tööstusharudel jätkuvalt logistilisi probleeme.
90-päevase viibimise tähtaja pikendamine tooks kaasa mitmeid eeliseid. Ühendkuningriigi kinnisvaraomanikud saaksid oma kodusid paremini hallata, samal ajal kui ettevõtted saaksid tõhusamalt säilitada piiriülest tegevust.
Lisaks sellele suureneksid külastajate kulutused Euroopa piirkondades, mis sõltuvad Briti turismist. Õiglasem süsteem tugevdaks ka Ühendkuningriigi ja ELi suhteid, vähendades Brexiti-järgseid hõõrdumisi.
Kuigi muutused ei toimu 90/180 päeva reegliga üleöö, on hoogu kogumas. Pooldajad rõhutavad, et nii Ühendkuningriik kui ka EL võidavad paindlikumast reisikorraldusest.
Poliitiline vastus
Ühendkuningriigi poliitikud on hakanud 90/180 päeva reegli kampaaniat tähele panema. Konservatiivne parlamendiliige Mark Pritchard esitas hiljuti valitsusele küsimuse kuue kuu pikkuse viisakorralduse üle peetavate läbirääkimiste kohta ELiga.
Vastuseks tunnistas kabinetiminister Nick Thomas-Symonds muret ja kinnitas käimasolevaid arutelusid Ühendkuningriigi kodanike reisiõiguste parandamiseks. EL on siiski jätkuvalt kindel, et praegune reegel tuleb jõustada.
Kasvav liikumine
Vaatamata nendele tagasilöökidele on Prantsusmaa viisavaba grupp endiselt lootusrikas. Nad kavatsevad suurendada lobitööd, suhelda Euroopa seadusandjatega ja koguda avalikkuse toetust.
Lisaks sellele pälvib rühma kampaania laialdast tähelepanu. Tänu poliitilisele toetusele ja tööstuse toetusele kogub liikumine hoogu.
Praegu peavad Ühendkuningriigi kodanikud järgima piiravat 90/180 päeva reeglit. Kuid kasvav surve võib lõpuks sundida ELi oma seisukohta üle vaatama. Seni jätkavad võitlejad võitlust õiglasema ja praktilisema lahenduse eest.
Foto: Global Residence Index on Unsplash