London võib peagi järgida teisi Euroopa linnu, kes kaaluvad turismimaksu kehtestamist. Linnapea Sadiq Khan on väljendanud tugevat toetust ideele, mis tema arvates muudab külastajate kogemust.
Khan toetab Londoni “turismimaksu
Linnapea Khan usub, et turismimaksuga saaks linnale vajalikke rahalisi vahendeid. Ta viitas näiteks sellistele linnadele nagu Pariis ja Berliin, kus sarnased turismimaksud juba kehtivad. Nimelt võtavad need linnad hotellides viibimise pealt väikeseid makse, et toetada kohalikku infrastruktuuri. Sellest tulenevalt väidab Khan, et London peaks tegema sama sammu.
Khan rõhutas, et turistid aktsepteerivad välismaal reisides üldiselt neid tasusid. Seetõttu usub ta, et London jääb lisakuludest hoolimata konkurentsivõimeliseks. Lisaks märkis ta, et fondid toetaksid otseselt avalikke teenuseid ja kultuuriprojekte.
See võib tähendada järgmist
Kavandatav viieprotsendiline turismimaks hotellide ja Airbnb ööbimistelt võiks tuua aastas umbes 285 miljonit eurot. Täpsemalt lähtusid ametiasutused selle summa puhul praegusest külastajate arvust ja keskmistest ööbimishindadest. Selle tuluga saaks toetada kõike alates transpordi uuendamisest kuni tänavate puhastamiseni.
Lisaks võib see aidata edendada vähemtuntud vaatamisväärsusi ja vähendada survet ülekoormatud tippkohtadele. Seega võiks see parandada üldist külastuskogemust, aidates samal ajal ka Londoni elanikke.
Turismimaks kogu Euroopas
Paljudes Euroopa linnades võetakse juba praegu turistidelt lisatasu. Näiteks Pariis lisab ööbimistasu, mis põhineb hotelli tärnide arvul. Samal ajal kasutab Berliin oma turismimaksust saadavat tulu kultuuriürituste ja kultuuripärandi toetamiseks. Samuti kasutab Barcelona vahendeid turismi haldamiseks ja jätkusuutlikkuse tagamiseks.
Sellisel juhul ei oleks Londoni liikumine tavapärane. Selle asemel viiks see pealinna rahvusvaheliste normidega kooskõlla. Valitsus peab siiski veel otsustama selle rakendamise üksikasjad.
Tööstuse tagasilöögid ja mureküsimused
Mitte kõik ei toeta seda ideed. Näiteks kardavad hotelliomanikud ja reisitööstuse juhid, et see võib kahjustada Londoni ülemaailmset atraktiivsust. Lisaks väidavad nad, et külastajad seisavad juba praegu linnas silmitsi kõrgete kuludega. Selle tulemusena võib uus turismimaks heidutada lühiajalisi või odavaid reisijaid.
Teised väidavad siiski, et enamik turiste maksab kaebusteta. Lõppude lõpuks ei riku mõni lisapunt öö kohta enamiku reisieelarvet. Sellegipoolest soovivad tööstusharu esindajad enne mis tahes poliitika muutmist rohkem konsultatsioone.
Eesseisvad õiguslikud tõkked
Praegu puudub Londonil õigus kehtestada iseseisvalt turismimaksu. Eelkõige peab Ühendkuningriigi valitsus andma loa enne mis tahes uue maksu kehtestamist. Sellele vaatamata on sarnane poliitika juba mujal kasutusel. Näiteks Wales ja Šotimaa töötavad välja oma versiooni maksust.
Seetõttu usuvad toetajad, et on vaid aja küsimus, millal London kehtestab turismimaksu. Kui teised Ühendkuningriigi piirkonnad saavutavad edu, siis võib London tõenäoliselt kiiresti järgida.
Turismi ja kohalike vajaduste tasakaalustamine
Arutelu toob esile laiema küsimuse: kuidas hallata buumiaegset turismi ilma linna ressursse koormamata. Vastavalt sellele võiks turismimaks pakkuda õiglast lahendust. Lõppude lõpuks saavad külastajad linna teenustest kasu, kuid ei anna rahalist panust.
Kokkuvõttes on kavandatud maksu eesmärk luua jätkusuutlikum turismimudel. Kui see võetakse vastu, võib see aidata Londonil kasvada, ilma et see kaotaks oma võlu.