Ühendkuningriigi valitsus on teatanud hinnatõusu ettepanekust, et tõsta uue elektroonilise reisiloa (ETA) maksumust. Praegu maksab see 10 naelsterlingit, kuid peagi võib tasu tõusta 60 protsendi võrra 16 naelsterlingini. See samm on tekitanud suurt muret nii reisitööstuse sidusrühmade kui ka potentsiaalsete külastajate seas.
Hinnatõusu kohta
ETA, mis on osa Ühendkuningriigi uutest turvameetmetest, on viisavabaduse taotlejatele kohustuslik nõue. See võimaldab lühiajalisi turismi-, äri- ja perevisiite. Sarnaselt ELi tulevasele ETIASile kehtib ETA süsteem kaks aastat.
Vaid mõned päevad pärast süsteemi kasutuselevõttu on hinnatõusu ettepanek tekitanud arutelu. Valitsuse ametnikud põhjendavad hinnatõusu sellega, et see on vajalik halduskulude katmiseks ja turvameetmete tõhustamiseks. Lisaks väidab siseministeerium, et kõrgem tasu on konkurentsivõimeline võrreldes sarnaste programmidega kogu maailmas. Kuid teate ajastus on tekitanud kahtlusi, eriti turismi- ja lennundussektoris.
IATA vastuseis
Eelkõige on Rahvusvaheline Lennutranspordi Assotsiatsioon (IATA) väljendanud tugevat vastuseisu hinnatõusu ettepanekule. Hiljutises avalduses rõhutas organisatsioon võimalikku negatiivset mõju sissetulevatele reisidele ja Ühendkuningriigi kui turismisihtkoha konkurentsivõimele. Lisaks sellele on turismigrupid väljendanud muret, et see võib heidutada külastajaid, eelkõige Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide võtmeturgudelt.
“Ettepanek tõsta ETA kulusid vaid nädal pärast süsteemi kasutuselevõttu on hämmastav,” ütles IATA peadirektor Willie Walsh. “Kui seda rakendatakse, oleks see iseeneslik löök Ühendkuningriigi turismialasele konkurentsivõimele.”
Walsh märkis ka, et 2024. aastal kehtestas Ühendkuningriigi valitsus oma plaanid turismi suurendamiseks 30 protsendi võrra. Sellega soovib ta 2030. aastaks suurendada saabumisi kuni 50 miljoni inimeseni.
Hinnatõusu võimalik mõju
Lisaks muretsevad paljud sidusrühmad, et hinnatõus võib kahjustada Ühendkuningriigi taastumist pandeemiaga seotud turismikahjudest. ELi kodanikud, kes varem nautisid viisavabadust, võivad hinnatõusu tõttu oma külastust kaaluda. See koos muude teguritega, nagu inflatsioon ja majanduslik ebakindlus, võib oluliselt mõjutada Ühendkuningriigi turismitulu.
Ühendkuningriigi valitsus jääb aga oma otsuses kindlalt kindlaks. Ametnikud rõhutavad, et ETA parandab piirikontrolli ja parandab külastuskogemust. Lisaks loob see vähem sõltuvust maksumaksjate rahast. Erinevalt Ühendkuningriigi ETA hinnatõusu ettepaneku vastuvõtmisest tervitasid reisijad transiitreisijate ajutist vabastamist ETA tasudest.
Sellegipoolest väidavad kriitikud, et kasv saadab segaseid signaale Ühendkuningriigi avatuse kohta rahvusvahelistele külastajatele. Lennuettevõtjad, kes niigi võitlevad suurte tegevuskuludega, kardavad, et lisakulud heidutavad reisijaid ja vähendavad lennunõudlust.
Mis ees ootab
Miski ei ole veel lõplik, sest Ühendkuningriigi parlament arutab ettepanekut veel enne selle võimaliku rohelise tule andmist. Vahepeal nõuavad tööstuse eksperdid tasakaalustatud lähenemisviisi. Nad kutsuvad valitsust üles kaaluma järk-järgulist rakendamist või sagedaste reisijate lõivude vähendamist. Samal ajal rõhutavad huvirühmad selge teabevahetuse tähtsust, et vähendada reisijate segadust.
Foto: Jamie Quirke on Unsplash