Ühendkuningriigi siseministeerium katsetab protsessi, mis võimaldab viisataotlejatel registreerida oma biomeetrilised andmed eemalt, kasutades nutitelefoni. Selle uuendusliku katse eesmärk on lihtsustada sisserändemenetlusi, säilitades samal ajal ranged turvastandardid. Tipptehnoloogia abil soovib siseministeerium suurendada taotlejate mugavust ja tõhustada oma tegevust.
Ühendkuningriigi siseministeeriumi katsete kohta
Ühendkuningriigi siseministeerium teatas hiljuti, et katsetab nutitelefonide kaudu toimuva sõrmejälgede kaugregistreerimise teostatavust. Kõnealused katsed keskenduvad kvaliteetsete sõrmejälgede ja näoandmete kogumisele, tagades samal ajal tugevad turvameetmed. Eelkõige on need suunatud Ühendkuningriiki külastavatele või sinna rändavatele välisriikide kodanikele.
“Mugavuse ja turvalisuse maksimeerimiseks uurib siseministeerium üha enam, kus välisriikide kodanikud, kes taotlevad Ühendkuningriiki sisenemist, saavad kasutada näo- ja sõrmejälgede biomeetria kaugregistreerimist,” seisab teatises.
“Selleks, et mõista, kas see on võimalik, peab siseministeerium jätkama nende uute biomeetriliste tehnoloogiate tõhususe ja kasutatavuse testimist,” lisas Ühendkuningriigi siseministeerium. “Need teostatavusuuringud on selle tegemise viimane etapp.”
Lisaks sellele hinnatakse testide käigus, kuidas nutitelefoni rakendus võib tuvastada pettusi, mida nimetatakse esitlusrünnaku tuvastamiseks (Presentation Attack Detection, PAD). Tänapäeval võivad sõrmejälgede kaugkinnitused olla vastuvõtlikud tehisintellekti või morfoloogiliste rünnakute abil toimuvatele pettustele.
Uuringute puhul on kesksel kohal eraelu puutumatus ja andmekaitse ning Ühendkuningriigi siseministeerium on välja andnud selged eraelu puutumatust käsitlevad suunised. Need sisaldavad teavet kogutud andmete kohta, nende säilitamisperioodi ja nende kaitsmise viisi kohta. Osalejad säilitavad täieliku kontrolli oma andmete üle ning neil on võimalus oma nõusolek igal ajal tagasi võtta.
Biomeetriliste andmete esitamine
Traditsiooniliselt pidid viisataotlejad esitama näo- ja sõrmejälgede biomeetrilised andmed kioskites või isiklike keskuste juures. Need külastused põhjustasid sageli viivitusi ja logistilisi probleeme. Käimasolevad katsed kujutavad endast siiski üleminekut kasutajasõbralikuma ja tõhusama süsteemi suunas. Nutitelefonide abil toimuv iseteenindus võib kaotada vajaduse füüsiliste kohtumiste järele ja kiirendada taotlusprotsessi.
Ühendkuningriigi siseministeeriumi 2021. aasta esialgsed teostatavusuuringud näitasid, et iseteeninduskioskid toimisid biomeetriliste andmete kogumisel hästi. Mobiiltehnoloogia areng on aga pannud taas rõhku nutitelefonipõhistele lahendustele. Kaugregistreerimise katsetamisega loodab siseministeerium leida digitaalse sisserände teenuste praktilisi rakendusi.
Kuigi kioskid suudavad tõhusalt koguda näo- ja sõrmejälgede biomeetriaandmeid, oli vaja rohkem uurida PADi rakendamist. Ühendkuningriigi siseministeerium avastas, et kioskid ei toiminud sageli, kui osalejad kandsid muid kui silmakandjaid.
Nutitelefonid seevastu suutsid tõhusalt tuvastada esitlusrünnakuid, kuid valehäirete määr oli samuti kõrge.
Katsete laiem mõju
Katsed on kooskõlas Ühendkuningriigi laiema strateegiaga, mille eesmärk on piirihalduse ajakohastamine digitaalsete uuenduste abil. Tulevase elektroonilise reisiloa (ETA) süsteemi kohaselt peavad reisijad enne Ühendkuningriiki saabumist esitama biomeetrilised andmed. Nutitelefonide kaudu toimuv kaugregistreerimine võib muuta selle protsessi miljonite külastajate jaoks kiiremaks ja kättesaadavamaks.
Lisaks sellele on Ühendkuningriigi siseministeerium pühendunud selle algatusega seotud võimalike probleemide lahendamisele. Nende hulka kuuluvad ligipääsetavuse tagamine erineva tehnoloogilise tasemega kasutajatele ja pettuse vältimine. Koostöö tööstuse ekspertidega aitab täiustada neid tehnoloogiaid laiaulatuslikuks rakendamiseks.
Pilt rawpixel.com on Freepik