Alates 9. aprillist peavad Ühendkuningriigi külastajad maksma 16 naelsterlingit elektroonilise reisiloa (ETA) saamiseks. Valitsuse lõivu tõstmine järgneb ETA-süsteemi täielikule kasutuselevõtule nii Euroopa kui ka Euroopa-väliste riikide kodanike puhul.
Uus maksumus mõjutab miljoneid reisijaid, kes on pärit sellistest riikidest nagu Austraalia, Kanada ja Ameerika Ühendriigid. Sellest tulenevalt on see tõus tekitanud muret reisikulude tõusu ja võimaliku mõju pärast turismile.
Milline on ETA?
Elektrooniline reisiluba on Ühendkuningriiki ilma viisata külastavate isikute sisenemiseelne nõue. Aastal 2023 kasutusele võetud ETA eesmärk on suurendada piiriturvalisust ja tõhusamalt jälgida sissetulevaid külastajaid. See kehtib kaks aastat ja võimaldab mitu lühiajalist külastust.
Varem oli ETA riigilõiv 10 naelsterlingit. Ühendkuningriigi valitsus otsustas aga tõsta seda alates 9. aprillist 2025 16 naelsterlingini.
Lõpuks vajavad kõik viisavabaduse saanud välisriikide kodanikud Ühendkuningriiki sisenemiseks seda luba. Seetõttu on süsteemil oluline roll Brexiti-järgse sisserände- ja turismipoliitika kujundamisel.
Miks lõivude tõstmine?
Üldiselt nimetab Ühendkuningriigi valitsus riigilõivu hinnatõusu põhjustena halduskulusid, turvalisusega seotud kulusid ja süsteemi hooldust. Ametnikud väidavad, et uus tasu tagab ETA jätkusuutlikkuse aja jooksul.
Sellegipoolest väidavad kriitikud, et suurendamine tuli kõige ebasoodsamal hetkel – vahetult pärast täielikku kasutuselevõttu. Eelkõige tunnevad mõned reisijad, eriti need, kes reisi broneerides ei olnud uuest maksust teadlikud, et neid ootab ees ootamatult uus tasu.
Turismieksperdid hoiatavad, et hinnatõus võib heidutada lühiajalisi külastajaid, eriti ELi riikidest.
Reaktsioonid lõivude tõstmisele
Paljud Euroopa turistid on väljendanud pettumust järsu tõusu üle. Eelkõige eelarveteadlikud reisijad ütlevad, et see muudatus lisab kiirele nädalavahetuse puhkusele tarbetuid kulusid.
Lisaks kardavad Ühendkuningriigi turismigrupid, et nad kaotavad oma positsiooni lähedalasuvatele ELi sihtkohtadele. Need riigid ei võta Ühendkuningriigi kodanikelt sarnaseid tasusid – vähemalt praegu, kui ETIAS ei ole veel kasutusele võetud. ETIAS on ELi enda reisilubade süsteem.
Üldiselt kutsuvad reisitööstuse juhid Ühendkuningriiki tungivalt üles hindama tasustruktuuri ümber. Nad usuvad, et see võib kahjustada väikeseid majutusettevõtteid, mis sõltuvad suurel määral Euroopa külastajatest.
Võrdlus ELi ETIASega
EL kavatseb ETIASi käivitada 2026. aasta lõpus. Seda hakatakse kohaldama Schengeni alale sisenevate Ühendkuningriigi reisijate suhtes.
Seevastu Ühendkuningriigi ETA maksab praegu rohkem kui kaks korda rohkem kui ELi tulevane riigilõiv. See tekitab muret Brexiti-järgse reisipoliitika õigluse ja tasakaalu pärast.
Lisaks hoiatavad mõned analüütikud vastumeetmete eest, kui ELi riigid otsustavad oma sisenemiskulusid muuta.
Mida reisijad peaksid teadma
Ühendkuningriiki suunduvad reisijad peavad enne lennukile minekut taotlema veebipõhist ETA-luba. Töötlemisaeg on tavaliselt kiire. Kuid viivitusi võib siiski esineda. Seetõttu soovitavad ametnikud taotlust eelnevalt esitada.
Lisaks sellele peaksid turistid jälgima ametlikke ajakohastusi, eriti kui reisipoliitika areneb jätkuvalt.
ETA taotlemiseks külastage EVSi platvormi. See lihtsustab Saudi Araabia e-viisa taotlemise protsessi, nii et saate keskenduda reisiks valmistumisele, mitte keerulistele viisaprotsessidele.
Kogege EVSi tõhusat, usaldusväärset ja professionaalset viisatuge. Kas olete valmis oma taotlusega alustama? Külastage veebisaiti juba täna, et saada oma ETA.
Lõppmõtted tasu kohta
ETA-tasude tõstmine annab märku Ühendkuningriigi jätkuvatest jõupingutustest oma piiride kontrollimiseks pärast Brexitit. Siiski tekitavad ajastus ja hinnakujundus põhjendatud muret.
Kuna ülemaailmne turism on ikka veel taastumas, on taskukohasus endiselt võtmetähtsusega. See, kas uus riigilõiv mõjutab Ühendkuningriigi turismimahtu, selgub peagi.
Foto: Samuel Isaacs on Unsplash