Ühendkuningriigis on Ühendkuningriigi üliõpilasviisataotluste arv järsult vähenenud, oktoobris 2024 oli langus 16%. Võrreldes 2023. aasta sama perioodiga esitati 2024. aasta jaanuarist kuni septembrini vaid 350 700 Ühendkuningriigi üliõpilasviisa taotlust. See tähistab olulist muutust rahvusvaheliste üliõpilaste suundumustes, kuna jõustub rangem viisapoliitika. Viimased andmed toovad esile Ühendkuningriigi varasemalt tugeva positsiooni pöördumise globaalsel haridusturul. Võrreldes eelmise aastaga valivad vähem rahvusvahelisi üliõpilasi Ühendkuningriiki õppimise sihtkohaks.
Ei ole enam ülalpeetavaid
Langus toimub valitsuse hiljutiste meetmete taustal, mille eesmärk on karmistada sisserände eeskirju, eelkõige neid, mis on suunatud sõltuvale viisale. Nimelt ei saa Ühendkuningriigi üliõpilasviisaga isikud enam tuua Ühendkuningriiki oma ülalpeetavaid isikuid. Jaanuarist kuni septembrini 2024 sai Ühendkuningriigi siseministeerium ainult 17 800 taotlust ülalpeetavate kohta, mis on 85% vähem kui 2023. aastal. Eelmine konservatiivide valitsus endise peaministri Rishi Sunaki juhtimisel oli vastutav uue poliitika eest, mis võeti kasutusele mais 2024. Lisaks sellele, et nad keelasid ülalpeetavatel isikutel rahvusvaheliste üliõpilastega kaasas käia, nõudsid nad rangemaid nõuetele vastavuse standardeid ja standardiseeritud inglise keele hindamisi. Muudatused, mille eesmärk on vähendada rände üldarvu, on mõjutanud otseselt Ühendkuningriigi üliõpilasviisa taotlejaid, kes kavatsevad reisida koos perega. Ülalpeetavate suhtes kehtivad nüüd suuremad piirangud, mis muudab Ühendkuningriigi vähem atraktiivseks sellistest riikidest nagu India ja Nigeeria pärit üliõpilaste jaoks. Hariduseksperdid väidavad, et need meetmed on tekitanud ebakindlust tulevaste üliõpilaste seas.
Mõju Ühendkuningriigi üliõpilasviisa taotlejatele
Rahvusvahelised üliõpilased, eriti need, kes on pärit perekonnale orienteeritud kultuuridest, kaaluvad uuesti Ühendkuningriigi kõrghariduse omandamist. Ülalpeetavad mängivad välismaal õppimise üle otsustamisel sageli olulist rolli ja need uued eeskirjad nihutavad eelistusi mujale. Näiteks India ja Nigeeria üliõpilased, kes on varem olnud Ühendkuningriigi üliõpilaskonna peamised liikmed, otsivad alternatiivseid võimalusi. Ühendkuningriigi üliõpilasviisataotluste vähenemise võimalik pikaajaline mõju on mitmekesisuse vähenemine Ühendkuningriigi ülikoolilinnakutes. Üliõpilased rikastavad akadeemilist keskkonda erinevate vaatenurkadega, mis nüüd võib väheneda. Üliõpilaste arvu vähenemine tekitab finantsprobleeme Ühendkuningriigi ülikoolidele, mis sõltuvad suurel määral rahvusvahelistest õppemaksudest. Need tasud aitavad oluliselt kaasa ülikoolide eelarvele, toetades teadusuuringuid, rajatisi ja personali. Kui see suundumus jätkub, võib ülikoolidel olla raskusi oma rahalise seisundi säilitamisega. Seda enam, et järgmise viie aasta jooksul peaksid tõusma ka kodumaiste üliõpilaste õppemaksud. Lisaks haridusele kaotab ka Ühendkuningriigi majandus, kui Ühendkuningriigi üliõpilaste viisataotluste arv väheneb. Välisüliõpilased annavad igal aastal miljardeid eurot õppemaksu, eluasemekulude ja elamiskulude kaudu. Üliõpilasviisade arvu püsiv vähenemine võib nõrgestada seda elutähtsat majandusmootorit.
Lõpetajate viisa jääb samaks
Briti valitsus on siiski kinnitanud, et Ühendkuningriigi kõrghariduse omandamise viisat ei muudeta. Lisaks rõhutasid ametnikud, et nad on jätkuvalt pühendunud rahvusvaheliste üliõpilaste toetamisele ja nende panusele Ühendkuningriigi majandusse. “Lisaks kinnitusele, et Graduate route jääb kehtima, on uus valitsus saatnud selge sõnumi, et rahvusvahelised üliõpilased on Ühendkuningriigis hinnatud ja teretulnud, pakkudes tulevastele üliõpilastele selgust ja kindlustunnet,” ütles Charley Robinson, Universities UK Internationals’i liikuvuspoliitika juht, rääkides The PIE News’ile. “Kuid nagu andmed näitavad, on värbamiskeskkond endiselt väga keeruline.”
Foto: Kyle Gregory Devaras on Unsplash