Ühendkuningriik on ajutiselt peatanud nõude, et transiitreisijad peavad saama elektroonilise reisiloa (ETA). See otsus pakub kergendust paljudele reisijatele, kes reisivad läbi suuremate lennujaamade. Praegu on sellised transiidivõimalused ainult Heathrow’s ja Manchesteris.
Transiitreisijate vabastamine
Liikumine toimub keset kasvavat muret rahvusvahelise reisimise võimalike häirete pärast. Siseministeerium avaldas oma ajakohastatud dokumendis “Järgmised sammud tõhusama sisserände süsteemi loomiseks” avalduse selles küsimuses.
“…pärast lennundussektorilt saadud tagasisidet on valitsus nõustunud ajutise erandiga reisijatele, kes läbivad lennuvälja ja seega ei läbita Ühendkuningriigi piirikontrolli,” seisis avalduses.
Heathrow’ tegevjuht Thomas Woldbye kiitis seda sammu, nimetades seda “õigeks otsuseks”. Samuti kiitis ta valitsust selle eest, et ta “kuulas tööstuse muresid” ja oli valmis Ühendkuningriigi majandust elavdama.
Lisaks märkis siseministeerium, et ETA reegli ajutine peatamine vaadatakse läbi.
Ajutise korra kohaselt ei pea transiitreisijad enne Ühendkuningriiki sisenemist saama ETA-d.
Ühendkuningriigi ETA kohta
ETA süsteem on osa Ühendkuningriigi laiematest jõupingutustest tugevdada piirikontrolli. Tegemist on uue meetmega, mis nõuab, et viisavabadust mitteomavatest riikidest pärit reisijad peavad enne Ühendkuningriiki sisenemist end registreerima.
Lisaks sellele on selle eesmärk ühtlustada sisserändeprotsesse ja suurendada riiklikku julgeolekut. Süsteem võetakse järk-järgult kasutusele ja rakendatakse täielikult 2024. aasta lõpuks. Varem, 2025. aasta jaanuaris, peavad ilma viisata Ühendkuningriiki sisenevad mitte-eurooplased nüüd maksma ETA eest 10 Suurbritannia naela.
Esialgu kavatsesid ametiasutused nõuda transiitreisijatelt uue süsteemi järgimist. Kuid pärast lennuettevõtjate ja reisiekspertide vastureaktsiooni otsustas valitsus selle rakendamist selliste reisijate suhtes edasi lükata. Seega võimaldab see peatamine Ühendkuningriigil lahendada operatiivseid probleeme, tagades samas reisijatele sujuva transiidi.
Peatamise põhjus
Kriitikud on väitnud, et transiitreisijate ETA nõudmine on tarbetu ja võib heidutada reisijaid Ühendkuningriigi lennujaamade valimisest. Lennuettevõtjad hoiatasid võimalike viivituste ja tüsistuste eest reisijate puhul, kes ei ole uuest reeglist teadlikud. Reisijate huvirühmad väljendasid ka muret, et see võib mõjutada Ühendkuningriigi kui ülemaailmse sõlmpunkti mainet.
Ühendkuningriigi siseministeerium on neid muresid tunnistanud, teatades, et on kuulanud sidusrühmade tagasisidet. Valitsuse eesmärk on transiitreisijate ETA nõude ajutise peatamisega vältida häireid süsteemi kasutuselevõtu ajal. See otsus peegeldab laiemat pühendumust tasakaalustada julgeolekumeetmeid ja reisijate mugavust.
Reisitööstuse juhid tervitasid seda sammu, nimetades seda “mõistlikuks kohandamiseks”. Nad rõhutasid, kui oluline on säilitada Ühendkuningriigi konkurentsivõime ülemaailmsel lennundusturul. Heathrow lennujaam, üks maailma kõige tihedama liiklusega transiidisõlmedest, oli eriti häälekalt väljendanud oma arvamust ETA reegli võimaliku mõju kohta.
Mis ootab transiitreisijaid ees
Kuigi peatamine on teretulnud kergendus, tekitab see küsimusi tuleviku kohta. Ühendkuningriigi valitsus ei ole selgitanud, millal võib ETA nõue transiitreisijate suhtes kehtida. Mõned eksperdid usuvad siiski, et alaline erand võiks suurendada Ühendkuningriigi kui ülemaailmse transiidikeskuse atraktiivsust.
Praegu saavad reisijad nautida katkematuid ühendusi läbi Ühendkuningriigi.
Foto: Yolanda Suen on Unsplash